Перейти до вмісту

Як господині приготуватись до Різдва і не збожеволіти :)

    Жарти жартами, але для господині Різдво – чи не найскладніший час у році: коли ще треба приготувати 12 пісних страв і на наступний день – непісне, смачне і різноманітне святкове частування а ну хто прийде до хати, аби не було встидно? Звичайно, йдеться не про божевілля в буквальному розумінні цього слова, проте хто з нас під час підготовки до свят ніколи-преніколи не виходив із себе, бо чоловік недостатньо допомагає на кухні, а діти вештаються казна-де? А ще хтось вибирає собі роль все я, все сама і не спить ночами, клопочучись по господарству, а, коли вже настає свято, замість радіти, позіхає біля накритого столу (як ілюстрація – відомий комікс Бідструпа)…
    Якщо задуматись, у домашній кулінарії, як і в багатьох інших справах, панує принцип: із трьох пунктів – якості, швидкості і дешевизни зазвичай одночасно можливо реалізувати тільки якісь два. Хочете, щоб на столі була смачна їжа за недорого? – можна і з простих продуктів приготувати таке, що пальчики оближете, але доведеться витратити купу часу на стояння біля плити. Маєте необмежений бюджет? – безліч ресторанів пропонують доставку вишуканих святвечірніх і різдвяних страв, насправді смачних. Проте не дешевих.
    То як же бути? Відповідь – планування і ще раз планування. От, візьмемо приблизне меню на Святий вечір: борщ із вушками, вареники і голубці з грибною підливою, вінегрет до риби – фаршированого коропа і маринованого оселедця, хліб, пампухи, узвар і, звичайно, кутя; а на Різдво: росіл із домашньою локшиною, домашня ковбаса і шинка, печінковий паштет, холодець, бурачки, кетчуп, кілька салатів – олів’є, оселедець під шубою, салат із сирків, салат із печериць, гаряча страва – печеня із різото на гарнір, десерти – сирник, яблучний наполеон, маково-горіховий торт, перекладені вафлі – це так, по-мінімуму 😉
    Найперше, рецепти з цього списку можна розкласти на умовні етапи приготування. Скажімо, борщ вариться в 4 етапи – підготовчий (намочити гриби і квасолю, зварити буряки), далі етап тушкованих овочів (морква з цибулею), потім етап варених овочів (квасоля, картопля, капуста), насамкінець – заправка (буряки, спеції) і т. д.
    Звичайно, якщо є можливість подати на стіл щойно зварений борщ – це прекрасно і 100% корисно для здоров’я. Але в цейтноті передріздвяних приготувань – практично нереально. З іншого боку, здоровий глузд підказує, що деякі етапи можна зробити задовго наперед, а приготовані напівфабрикати – заморозити, деякі – можна за день наперед, а частину – тільки в день святкування. Якщо скласти таблицю, зеленим кольором позначити завчасні етапи приготування, жовтим – приготування напередодні, а червоним – день-у-день, то ми отримаємо таку картинку:

    Борщ гриби, квасоля (мочити), буряки морква, цибуля картопля, квасоля (варити) заправка
    капуста
    Вушка гриби начинка тісто ліпити, варити
    Вареники картопля, начинка тісто ліпити, варити цибуля мастити
    Підлива гриби цибуля тушкувати
    Голубці картопля крижівка загортати варити
    Оселедець чистити, патрати маринад маринувати
    Риба шкіру, філе і кості з лускою окремо бульйон, фарш варити
    Вінегрет квасоля буряки картопля, морква огірки, капуста, цибуля
    Хліб закваска тісто пекти
    Пампухи тісто смажити
    Узвар намочити варити настоювати
    Кутя намочити пшеницю зварити мак горіхи
    мед
    Росіл курка, варити овочі
    Локшина тісто макарони варити
    Ковбаса фарш пакувати вудити
    Шинка маринувати вудити
    Олів’є морква, яйця, філе майонез цибуля, змішувати
    Сирки яйця майонез терти, змішувати
    Шуба буряк морква, картопля, яйця майонез терти, викладати
    Паштет печінка, цибуля яблука молоти
    Печериці філе майонез кетчуп різати
    Холодець варити перебирати розливати
    Бурачки буряк хрін
    Кетчуп помідори перетирати
    Печеня маринувати пекти
    Різото варити
    Сирник тісто сир пекти
    Наполеон тісто пекти начинка, крем складати
    Торт мак горіхи тісто пекти крем складати
    Вафлі крем складати

    Як бачимо, процесів під червоним грифом – бігом, треба сьогодні – залишається вже приблизно третина із того, що виглядало таким виснажливим. Ше третину процесів треба буде зробити напередодні, а те, що під зеленим грифом – можна хоч і за півроку до Різдва – або, принаймні, за тиждень J

    Отож, почнімо із того, що можна зробити заздалегідь:

    SMAKplus gallery наприклад, одного вечора, прийшовши з роботи, можна підготувати рибу до фарширування: вительбушити, почистити від луски, зняти шкіру і відділити філе від костей. Заморозити 3 окремі посудини – одну зі шкірою, другу – філе і третю – все на бульйон. Решта роботи – байка, порівняно з цим підготовчим етапом.

    SMAKplus gallery Ще якогось дня можна підготувати гриби на борщ, підливу і вушка: зранку замочити гриби у воді, увечері відварити і заморозити, окремо гриби, а окремо – вивар з грибів (наприклад, в одноразових склянках). Частина вивару потім піде до борщу – чудовий натуральний ароматизатор!, а частина – до підливи, навіть розморожувати не треба.

    SMAKplus gallery Ще якогось разу, готуючи першу страву для своєї сім’ї, можна стушкувати подвійну порцію моркви з цибулею, зайву надібрати і заморозити – буде на святвечірній борщ. Незайвим буде заздалегідь намочити квасолю на борщ і на вінегрет, пооббирати від шкірок (на вінегрет – зварити) і заморозити. Можна навіть підготувати і заморозити овочі на холодець і росіл  – вже плюс!

    SMAKplus gallery Десь-колись можна стратити кільканадцять хвилин на домашню локшину – підготувати тісто, посікти – і заморозити. А вже 24 грудня, не розморожуючи, кинути в окріп і відварити. Так само підготувати дріжджове тісто на пампухи (але йому вже треба буде дати розмерзнутись), шоколадне тісто на сирник і пісочне – на наполеон.

    SMAKplus gallery Готуючи голубці – не на Святий вечір, а раніше – зручно буде розібрати на крижівку 2 головки капусти: усі більші листки використати одразу, а менші, зрізавши потовщення, заморозити до 23 грудня. Рештки крижівки, які вже годі відокремити від качана, можна посікти і заморозити – буде до того-таки святвечірнього борщу.

    SMAKplus gallery За тиждень до свят можна відварити буряки – на борщ, вінегрет, шубу і бурачки. Далі зразу обібрати, потерти-покраяти і заморозити окремими порціями, приготувати бурачки, скласти в банку і – до холодильника, ця страва запросто тиждень витримає. А собі подумки поставите галочки – що вже борщ (насамкінець буряки – гоп! можна навіть не розморожуючи), вінегрет і шубу простіше буде приготувати, а бурачки – ті взагалі вже на 100% готові!

    SMAKplus gallery Подібно, як і бурачки, за кілька днів наперед можна приготувати кетчуп, замаринувати оселедець і перекласти вафлі. Скажімо, виділити для цих рецептів вечори 21, 22 і 23 грудня. Приблизно тоді ж не забудьте замаринувати м’ясиво, за 3 дні до того дня, коли ви плануєте його вудити (наприклад, вудити 20-21 грудня, то маринувати, відповідно, 16-17 грудня) або пекти (не раніше 22 грудня, то маринувати, відповідно, 17-18 грудня). Також можна налущити горіхів і покраяти на шматочки – до куті, а перемолоти – до торта.

    Із жовтих процесів найчасовитратніші – холодець (повністю), фарширована риба (лише доробити), наполеон і хліб – тому краще з них і почати: поки бульйони будуть булькати, замісити хліб і залишити його підростати, а тим часом пекти паляниці на наполеон (тісто в нас готове, пам’ятаєте?) і сирник (шоколадна частина теж вже готова, а сирна робиться за 20 хв). Зраненька треба ще буде промити і намочити сухофрукти на узвар. Звернемо увагу на цибулю – її потрібно до вареників, голубців, паштету, фаршированого коропа – отже, січемо грубо, смажимо одразу з запасом і пропускаємо через м’ясорубку – забагато не буде. Далі можна вже терти крем і перекладати торт (між іншим, готуючи яблука для наполеона, можна заодно підготувати начинку і для печінкового паштету). Щоб плита не простоювала, покладемо варитись овочі і яйця на салати – олів’є, шубу і вінегрет. Не забудемо про борщ – до нього треба лише обібрати картоплю (все решта вже у вигляді напівфабрикатів, так?), але! картоплі, пам’ятаємо, треба ще на начинку до вареників і голубців. Отже, готуємо голубці і потім – печінковий паштет. Варимо росіл (а овочі і локшина до нього вже готові) і печемо куряче філе на 2 салати. Увечері 23 грудня не забудьте спекти підрослий хліб, перебрати-розлити холодець і на ніч замочити пшеницю на кутю. Хух! поки що видихнули.
    На 24 грудня залишаться червоні процеси – зварити пшеницю (вариться довго, але наших рук не вимагає), за той час можна приготувати маково-горіховий торт (можна втерти мак заодно і до куті), покраяти-перемастити салати, наліпити-зварити-перемастити вушка і вареники, довершити грибну підливу і кутю (всі складники вже є!) Насамкінець пасує насмажити пампухів – аби були якнайсвіжіші, а м’ясо і різото на гаряче будемо вже готувати 25 грудня (аби виправдало свою назву гаряче 🙂
    Ось і все! Саме час накрити стіл і не забути подякувати мамам-бабусям-тіткам, які готували все це колись для вас. Сподіваємося, вам стануть у пригоді ідеї, як спланувати передсвяткову працю на кухні, так, щоби свята були радісними і щасливими, якими вони і повинні бути.

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *