Вхід користувачів

Щоб увійти чи зареєструватись, натисніть на значок соціальної мережі, в якій ви вже маєте свій обліковий запис

***

Злаки, крупи, борошно

Автор: Опубліковано у розділі Статті > Цікавинки > Злаки, крупи, борошно
Переглядів: 2385
Злаки, крупи, борошно
PHOTOBANK - SMAKplus.com

Усі знають, що злаки – це пшениця, ячмінь, просо. Але на полицях магазинів ці продукти мають трохи інші назви: ‘манка’, ‘проділ’, ‘пшоно’. Як розібратись, які крупи відповідають яким злакам?

Почнімо із пшениці: шліфоване ціле зерно, з якого лише зняли висівки (детальніше про різні частини зерна та їхнє значення в харчуванні тут) продають під написом ‘Кутя‘ на упаковці. І вариться із нього, відповідно, кутя :). Трохи дрібніша крупа, частково звільнена від висівок і зародків, називається пшеничною крупою. Її, як і кутю, перед приготуванням краще замочити на кілька годин. Різновидом пшеничної крупи є ‘Артек‘. Різницю між просто пшеничною крупою і ‘Артеком’ знають технологи, а на практиці її нема.  Ще одна ‘модна’ пшенична крупа – булгур. Для її виготовлення пшеницю спочатку пропарюють, а вже потім дроблять. Тож на її приготування потрібно менше часу і жодних попередніх замочувань. Ще сильніше очищена (так, щоб залишився сам ендосперм – калорійна, але ‘пуста’, бідна на корисні речовини, частина пшениці) і дрібно-дрібно посічена – манна крупа, або манка. Та сама манка, але у вигляді грудочок – це крупа кус-кус.  І, врешті-решт, зовсім дрібне – пшеничне борошно різних ґатунків (дивіться статтю про ґатунки борошна).

Рис буває в трьох варіантах – сам рис, нешліфований (ціла зернина, з  висівками – приготування тут) і шліфований (90% усього рису на полицях крамниць. Ці всі ‘арборіо’, ‘басматі’, ‘жасмин’ – круглі сорти кращі для різото, довгозернисті – для голубців, але по суті, готуються однакову кількість часу. Правда, серед них є пропарений рис (парбоілд – це те саме, але ‘модним’ іноземним словом) – готується трохи швидше). І третій вид – подрібнений рисовий проділ, вариться ще швидше.

З гречкою теж усе просто: є гречана крупа (світла необсмажена, дуже корисна, годиться для супів, начинки для книшів чи рулетів,  але розсипчатого гарніру з неї не приготуєш. Для останнього потрібна темна обсмажена гречка). Є гречаний проділ – як і рисовий, готується швидше, ніж гречана крупа. Є гречані пластівці – готові до вживання, бо це по суті зварене і висушене гречане зерно. І, нарешті, гречане борошно, з якого готують смачні млинчики.

Овес продається в таких видах: вівсяна крупа, яку треба варити, пластівці, які треба запарювати або які зовсім не потребують термічної обробки і вівсяне борошно, яке називається толокно.

На полицях магазинів є перлова і ячна крупи – це, насправді, один і той самий ячмінь – цілими шліфованими зернятами (перловка) або дрібною крупою.

З проса виготовляють пшоно – переважно шліфоване.

З кукурудзи (якщо не зважати на цілі зернята спеціальних сортів – для попкорну) виготовляють кукурудзяну крупу, різного ‘калібру’ (для баноша, наприклад, чим дрібніша, тим краща) і кукурудзяне борошно.

 

Злак Ціле зерно без висівок Подрібнене
зерно
Дуже дрібна або розплюснута крупа Борошно
Ячмінь Перлова крупа Ячна крупа
Просо Пшоно
Пшениця Кутя Пшенична крупа, «Артек», булгур Манка, кус-кус Пшеничне борошно
Рис Рис шліфований Рисовий проділ
Гречка Гречка Гречаний проділ Гречане борошно
Овес Вівсяна крупа Вівсяні пластівці Вівсяне толокно
Кукурудза Кукурудзяна крупа Кукурудзяне борошно

Коментувати

Вам необхідно увійти для коментування.